POL
ENG

Wykorzystanie starej kamery z laptopa - DELL Latitude E7440

Swego czasu natrafiłem na film o tym co można wyciągnąć ze starego laptopa. Było tam kilka ciekawych pomysłów, ale ten postanowiłem wypróbować samodzielnie. O tym, że kamery wbudowane w klapę laptopa są wewnętrznie podłączone przez USB nie było dla mnie nowością. Jak się można spodziewać, nie ma tam typowego gniazda i wtyczki, więc chcąc jej użyć trzeba zidentyfikować i odtworzyć takie połączenie :). I o tym procesie jest cały artykuł.

Trafił w moje ręce uszkodzony komputer DELL Latitude E7440. Postanowiłem go wykorzystać do tego eksperymentu. Moduł kamery w nim to CN-07YYTT. Pozwala ona na uzyskanie obrazu o rozdzielczości 1280x720. Szału nie ma. Jak widać na zdjęciu, całość podłączana jest miniaturowym złączem. Sporo szukałem, ale nigdzie nie udało mi się znaleźć opisu wyprowadzeń. Całość komplikuje się jeszcze bardziej jeżeli dołożymy fakt, że po dwóch stronach mamy dwa maleńkie mikrofony typu MEMS. Na szczęście, na brzegu płytki jest osiem złotych plamek - test pointów. Są one elektrycznie połączone z odpowiednimi pinami złącza i nic nie stoi na przeszkodzie żeby wykorzystać je do podłączenia wyprowadzeń.

Pierwszą ważną informacją jaką wykopałem w internecie jest fakt, że całość jest zasilana z 3,3V. Producent umieścił stosowną informację na samej płytce. Niektórzy twierdzą, że można zasilać całość z 5V. Nie można. Kontroler kamery to układ SN9C270A. Producent wyraźnie zaznaczył, że maksimum jakie układ może przyjąć na klatę, to 3,6V.

Absolute max ratings

Dlatego dorobiłem na szybko płytkę ze stabilizatorem napięcia LM1117 na 3,3V.

Stablizator LM1117-33

Teraz wystarczy znaleźć przeznaczenie każdego z punktów. Namierzenie masy jest proste. Producent zamknął większą część elektroniki pod metalowymi ekranami podłączonymi do masy. Wystarczy znaleźć, który pin łączy się z nimi. Do identyfikacji linii USB przydał się oryginalny kabelek. Po usunięciu ekranu dostałem pęczek kolorowych kabelków. dwa z nich są skręcone i to właśnie linie D+ i D-. Najgorzej jest znaleźć linię +3,3V. Ciekawą metodę zaprezentował jeden inżynier na YT, który do zasilania użył pastylkowej baterii 3V CR2032. Mierzył napięcie na niej podczas podłączania kolejnych drutów. Ten, przy którym obserwował lekki przysiad związany z załączaniem kontrolera i modułu kamery typował jako zasilający. Tym sposobem znalazłem swój.

Jednak po podłączeniu komputer nie rozpoznał urządzenia. Straciłem jeden wieczór zanim okazało się, że stary, długi kabel USB który miałem był zły, ponieważ linie danych nie były ze sobą skręcone i przy tej długości (ponad metr) nie dawały dobrych parametrów. Po skróceniu go do około 20cm wszystko zaczęło śmigać.

Device Manager

Dogrzebałem się do schematu laptopa i wykorzystując oryginalny kabel zweryfikowałem znalezione sygnały i wyszukałem brakujące. Poniżej całość wiedzy.

Rozkład wyprowadzeń CN07YYTT

Na koniec kilka zdjęć matrycy światłoczułej spod mikroskopu:

Dane katalogowe:

DELL_Latitude_E7440_schematic.pdf

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie strony SrcPro.pl