POL
ENG

JBL Go - nieudana próba reanimacji

Głośnik JBL GO trafił do mnie po zalaniu przez letni ciepły deszcz. Po otwarciu i pobieżnym przeglądzie było wiadomo, że guziki diabli wzięli. Co jednak gorsze, moduł BlueTooth też wyglądał jakby wydał już siebie ostatnie tchnienie. I tak było w rzeczywistości. Z właścicielem ustaliliśmy, że raczej nic z niego nie będzie, bo nie uda się go naprawić w cenie mniejszej niż koszt sprawnej używki. Przeleżał u mnie ze dwa lata jako sporadyczny dawca części, aż pewnego dnia trafiły do mnie moduły BT gotowe do zastosowania w audio. Mowa tutaj o module CSR-8635 z wbudowaną anteną. Producent dostarcza do niego dwa schematy referencyjne, które okazały się być bardzo pomocne.

Na początku zastanawiałem się czy nie przelutować samego układu i flash-a jednak gęstość upakowania elementów na tej płytce sprawiła, że zarzuciłem pomysł. Postanowiłem zaadoptować ten moduł do współpracy z oryginałem. Zacząłem od pozbycia się starego układu. Następnie musiałem rozpoznać przeznaczenie poszczególnych padów. Łatwo nie było ale jakoś się udało. Niech to będzie notatka dla innych.

Usunięcie oryginalnego modułu

CSR-8615 pinout

Już chciałem lutować nowy moduł, ale nie dawało mi spokoju, że linia która wyglądała jak zasilanie wzmacniacza klasy-D pokazywała zwarcie z masą. Poszukałem noty katalogowej tego układu (LM48511) i okazało się, że rzeczywiście, wewnętrzny klucz jest na stałe zwarty do masy.

LM48511 zwarty kluczUsmażony układ

Biorąc pod uwagę, że po wykreśleniu wzmacniacza z płytki nie zostało na niej nic warte było by ratowania (nawet ogniwo było padnięte), postanowiłem nie marnować modułu i ostatecznie zutylizować ten głośnik.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie strony SrcPro.pl