POL
ENG

Naprawa pralki Samsung EcoBubble - WW60JW4213HW1

Objaw:

Pralka podczas prania zatrzymała się i zgłosiła błąd 'Uc'. Wyłączenie z prądu i podłączenie spowodowało, że wyświetlacz przestał dawać znaki życia. Po naciśnięciu przycisku "On/Off" dało się usłyszeć jedynie dwukrotne klikanie przekaźnika bez widocznych efektów. Błąd 'Uc' świadczy o złej wartości zasilania. Internet jak mantrę podaje przepięcia i przysiady napięcia w gniazdku.

Diagnoza:

Oczywiście zmierzyłem napięcie zasilania i było poprawne. Przeczucie mi mówiło, że coś nawaliło w środku. Zdjąłem pokrywę górną i z miernikiem w ręku sprawdzałem, czy napięcie dociera do kolejnych miejsc. Gdy okazało się, że dochodzi do płytki, to stwierdziłem, że tu musi leżeć przyczyna, ale dla pewności, chciałem się upewnić, czy nie ma po drodze jeszcze jakiegoś czujnika, który mógłby dawać fałszywe informacje. Tak zacząłem przeszukiwać internet w poszukiwaniu schematu okablowania. Tak trafiłem na stronę Pico Electronic gdzie autor opisał swoje przygody z naprawą swojego modelu. Problemy nie był ten sam, ale wspomniał w treści, że schemat znalazł w internecie. Poniekąd miałem rację zakładając, że nie znajdę dokumentacji do swojego modelu, ale okazuje się, że EcoBubble, to model rozwojowy i idea działania jest taka sama, a elektronika zmienia się nieznacznie w kolejnych modelach. To pozwoliło mi zdefiniować przeznaczenie wszystkich złącz na płytce i zrozumieć obieg sygnałów.

Jak w większości współczesnych urządzeń, gdzie nie ma wyłącznika fizycznie załączającego zasilanie, tylko mały delikatny przycisk, część urządzenia jest stale zasilana i dopiero po naciśnięciu klawisza, załączany jest główny zasilacz i podawane pełne napięcie. Tak jest i tu. Napięcie z sieci trafia na główny przekaźnik. Jego załączenie powoduje przekazanie napięcia dalej do układu. Sterowany jest bez mikrokontroler pełniący funkcję serca układu.

Jeżeli błąd pojawia się przy skokach napięć, to warto sprawdzić, czy nie pojawiło się zbyt duże napięci i czy nie uszkodziło obwodów zasilania. Znając budowę zasilaczy impulsowych łatwo namierzyć wyjścia napięciowe. Powinny mieść wartość 5V, 12V, ew. 15V. I takie też znalazłem. Zatem prawdopodobnie elektronika działa poprawnie, a przynajmniej ma do tego warunki i raczej nie ma nigdzie zwarcia. Potwierdza to też efekt załączania tego przekaźnika po naciśnięciu guzika.

Na początek uznałem, że zerknę na całą płytkę przez kamerę termowizyjną. Stabilizatory i mikrokontroler miały około 30C. Podejrzany przekaźnik świecił jak słońce z temperaturą 42C.

Następnie sprawdziłem czy napięcie jest przekazywane na drugie wyprowadzenie przekaźnika. Zgodnie z oczekiwaniami nie było. Zatem, albo przekaźnik jest uszkodzony, albo napięcie sterujące cewki jest za niskie i nie potrafi domknąć połączenia. Mierząc napięcie na plusie zasilania i kolektorze tranzystora sterującego stwierdziłem, że przekaźnika ma wszystko, żeby poprawnie działać. Ostatnim testem do potwierdzenia tej tezy było fizyczne połączenie wyprowadzeń przekaźnika i ominięcie go. Włączyłem urządzenie do prądu i gdy przekaźnik został wysterowany, połączyłem jego wyprowadzenia grubym drutem. Wszystko ożyło!

Naprawa:

Trywialna wymiana przekaźnika. To co nie jest trywialne, to wyciągnięcie płytki z plastikowej obudowy będącej zalanej sylikonem. Metoda noża i młotka oraz ostrożności, to jedyna jaką mogę polecić.

Schemat:

Tym schematem posiłkowałem się podczas próby zrozumienia połączeń w tych modelach

samsung_wf10614yke-xeg_wf600b0bkwq-eo_wf602b2bkwq-eq_washing_machine.pdf

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie strony SrcPro.pl